Częstochowa
Miasto położone nad Wartą w północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Historycznie należy do Małopolski. W mieście znajduje się kościół i klasztor na Jasnej Górze, z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Częstochowa, główny ośrodek kultu maryjnego, uznawana jest za duchową stolicę Polski.
Kielce
uzyskały prawa miejskie w 1364 roku, a pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi już z 1084 roku. Od XI wieku Kielce stanowiły własność biskupów krakowskich. Obecnie znajduje się tu wiele zabytków kultury materialnej i duchowej. Chęciny –zwiedzamy ruiny zamku , starą Synagogę i jedziemy do Jaskini Raj.

Sandomierz
Miasto położone na terenach zamieszkałych przez słowiańskie plemię Lędziców. Osada – w X na terenie wzgórza zamkowego, od XI wieku gród, siedziba książęca. Obok zbudowanego później Domu Długosza, powstał w sąsiedztwie drugi gród, który dał początek miastu. Dzięki położeniu nad.
Wisłą, w miejscu przeprawy szlaku handlowego z Europy Zachodniej na Ruś, Sandomierz szybko zyskiwał na znaczeniu

Kazimierz Dolny
Na terenie dzisiejszego Kazimierza już we wczesnym średniowieczu istniała osada zwana Wietrzna Górą, którą wraz z okolicznymi wioskami w końcu XII w (1181 r.) książę Kazimierz Sprawiedliwy nadał siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca. Przypuszcza się, że to właśnie
siostry zmieniły nazwę sady na "Kazimierz" na cześć swego dobrodzieja. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się ta nazwa pochodzi z roku 1249.
Busko Zdrój
Początki Buska sięgają XII w., kiedy wokół kościoła św. Leonarda pojawiła się osada pasterska. W 1185r. właściciel Buska i okolic - rycerz Dersław sprowadził do osady zakonnice norbertanki. Zapisał im później w testamencie cały swój majątek. W 1836r. nastąpiło uroczyste otwarcie uzdrowiska.

Pacanów
Jego początki sięgają państwa Wiślan. W 1265 roku. Pacanów otrzymał prawa miejskie od księcia Bolesława Wstydliwego. Dzięki położeniu na szlaku z Krakowa do Sandomierza, blisko Wisły, szybko się rozwijał. W połowie XIV wieku liczył już
około 800 mieszkańców, prawie trzykrotnie więcej niż miały wówczas Kielce.

Kraków
Pierwsze zorganizowane osadnictwo na terenie miasta istniało już w epoce kamienia 50000 lat p.n.e., a w okresie wczesnośredniowiecznym Kraków był głównym ośrodkiem państwa Wiślan (z tym okresem jest związane wiele legend - w tym najsławniejsza o wawelskim smoku), które
uznało zwierzchność pierwszego władcy Polski Mieszka I. Od samych początków Kraków odgrywał bardzo ważną rolę jako silny ośrodek władzy świeckiej i chrystianizacyjny. Dobre usytuowanie miasta pod względem obrony przed najazdami dodatkowo podniósł jego znaczenie do rangi stolicy w 1038 roku. Wtedy powstaje Zamek obronny na Wawelu oraz klasztor benedyktyński w Tyńcu.

5 dni

W programie:
Częstochowa: Jasna Góra, Chęciny: zamek, synagoga, Jaskinia ‘Raj”
Kielce: Pałac Biskupów Krakowskich, skarbiec katedry, park miejski
Sandomierz: Zamek Kazimierzowski, Brama Opatowska, Rynek Starego Miasta, Dom Długosza, Bazylika Katedralna- Ratusz
Kazimierz Dolny: stara chata, dom Kuncewiczów, ruiny zamku wraz z basztą. Rynek Starego Miasta, Muzeum sztuki złotniczej, rejs po Wiśle; Pacanów: Kościół św. Marcina; Busko Zdrój: Łazienki Marconi wraz z ogrodem; Kraków: zwiedzanie Rynku Głównego wraz z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Barbakanu, Starej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, wejście na Wawel, spacer plantami.

W cenie:
- przejazd autokarem turystycznym
- ubezpieczenie
- 4 noclegi, 4 śniadania i obiadokolacje
- opieka pilota – przewodnik

Koszty dodatkowe
Opłaty biletów wstępu.